Myšlenka na dobře vybavený bunkr je dnes velmi aktuální. Chtěli byste mít úkryt před jaderným výbuchem, požárem, vichřicí, epidemií, nájezdem sousedů či výpadkem sítí? Odborníci certifikovaných výrobců bunkrů jsou na vše připraveni! Mini bunkr s plnou výbavou můžete obdržet již za 40 tisíc dolarů.
U většiny Slováků se představa o dokonale zabezpečeném bunkru pohybuje jen na úrovni fantazie. Problematikou budování bezpečnostních prostorů se však ve světě zabývá řada zkušených odborníků. Po vzoru vojenských objektů je vyrábějí renomované světové firmy, jako jsou Rising S Bunkers, Atlas Survival Shelters či Vivos, ale také mnozí amatérští nadšenci konceptu „SHTF“, kteří se připravují na konec světa svépomocí. Vítejte v podzemním světě!
Bunkr po domácku
Na internetu lze najít řadu návodů, jak si vybudovat svépomocí podzemní úkryt, ale také mnoho výstrah a upozornění, že konstrukce smysluplné buňky, která má efektivně odolat přírodním či společenským katastrofám, vyžaduje odborný projekt. Nejjednodušší je vytvořit bunkr ve sklepě pod rodinným domem, pokud však nemá být jen na úrovni klubovny, vyžaduje opatření, která umožní obyvatelům přežít v něm alespoň 30 dní v izolaci. Třeba myslet na vyztužení stěn, aby odolaly otřesům a zvýšenému tlaku, ventilaci, záložní energetický zdroj, přívod pitné vody, řešení odpadu a ideálně i nouzový východ. Vyžaduje to pokročilé technologie, které většina domácí kutily instalovat nedokáže. Naopak, machři z bunkrového byznysu vám je nabídnou už v základní výbavě.
Malý, ale náš
Cenově nejdostupnější je bombový kryt pro 3-4 člennou rodinu o rozměrech 2,5 x 3,5 m ve třídě Economy za 39 500 dolarů. Ve výbavě je třípatrová postel, základní systém filtrace vzduchu NBC, kuchyňský pult, nerezové umyvadlo, tlakové čerpadlo vody, nádrž na evakuaci odpadu, přívod čerstvé vody, kompostovací WC, kombinace TV/DVD, LED osvětlení, solární nabíjecí systém s napájením z baterie, vstup 120/240 V a povrchová úprava na vnější straně s životností 150 let. S úložnými prostory pro potraviny na policích, pod postelí a pod podlahou v něm můžete přežít až 30 dní. Trochu děsivá představa, ale člověk si v nouzi zvykne i na šibenici.
Bunkře pro náročnější
Specialisté na bunkru samozřejmě nabízejí řešení také v luxusním provedení pro ty, kteří mají širší finanční možnosti. Špičkovým modelem firmy Rising S Bunkers je Aristokrat za 8,35 milionu dolarů. Do jeho prostor se pohodlně vejde 50 lidí, přičemž je v ceně herna, sauna, posilovna, domácí kino, bowlingová dráha, střelnice či plavecký bazén. Majitel si kromě toho může vybrat vhodné koberce a podlahy, speciální kuchyni, garáž pro zvolený počet vozů, skleník a velké skladiště. Tyto jednotky jsou plně vybaveny vodovodním a odpadním systémem a napojeny na dvojí zdroj energie, aby obyvatelé přežili i bez hlavní rozvodné sítě. Z luxusní série je zajímavý i „prezidentský bunkr“ za 4,2 milionu dolarů, který obsahuje pět samostatných bunkrů a devět soukromých pokojů. K dispozici je také bunkr „The Ultra“ o rozloze 550 čtverečních metrů se šesti pokoji, dvěma kuchyněmi, tělocvičnou, střelnicí a skleníkem.
Přísně tajné
Jednou ze zásad při budování bunkru je, že o něm má vědět co nejméně lidí. Podle toho výrobci bunkrů postupují a můžete se spolehnout na jejich absolutní diskrétnost. Při objednávce nemusíte uvádět žádná osobní data, nevyžadují žádné stavební povolení, využívají své spolehlivé techniky z jiných regionů, nezveřejňují žádné fotografie a žádné záznamy nearchivují. Vybudují vám podzemní bunkr v jakémkoli terénu, při složitých podmínkách však může narůst cena instalace. Aby bunkr odolával záření, musí být v hloubce alespoň 90 cm, pro ochranu před dělostřelectvom a extrémními klimatickými podmínkami se doporučuje hloubka 2 až 3 metry.