20 rostlin, kterým se daří iv koupelně bez oken

Líbilo by se vám sprchovat se v tropické zahradě plné zeleně? Je to pěkná představa, v koupelně bez oken na to je však třeba vymyslet nějaký fígl.

Pokojové rostliny jsou krásné na pohled a přinášejí nám mnoho jiných benefitů. Zlepšují kvalitu vzduchu v domácnosti čištěním toxinů ze vzduchu a udržují příjemnou vlhkost. Je vhodné mít živou zeleň v každé místnosti a obzvlášť dobré je mít ji v koupelně. Mnoho klasických koupelen je však bez oken, jak lze vyřešit problém se světlem? Nejlepší rostliny pro koupelny jsou ty, kterým se daří dobře i při slabém osvětlení a ve stínu. Poradíme vám, jak na to.

Mohou rostliny v koupelně žít bez světla?
Krátká odpověď na tuto otázku zní: „Nemohou!“ Všechny rostliny musí provést fotosyntézu, tedy přeměnu světla na energii, aby přežily a prosperovaly. Některé rostliny však k tomu potřebují méně světla než jiné. Proto úspěch v každé koupelně začíná výběrem vhodných rostlin do stínu. Máte několik možností – buď si koupíte umělé květiny, s nimi však nezískáte čerstvější vzduch a kyslík, právě naopak, bude se na nich jen usazovat prach. Nebo se budete snažit do koupelny přivést nepřímé sluneční světlo různými odrazy a rostliny budete na část dne přemísťovat na světlejší místo. Tento způsob je náročný na čas a poměrně nepraktický. Třetí možností, kterou nejvíc doporučujeme, je vybrat si rostliny, které v přírodě rostou při slabém osvětlení a přidat jim potřebné světlo speciálními růstovými žárovkami. Při slabém osvětlení a vysoké vlhkosti dobře fungují rostliny z přírodních deštných pralesů, bromeliady, epifyty a dokonce i některé sukulenty. Dáme vám tipy na 20 rostlin, ze kterých si určitě vyberete. Tak už jen to světlo…

Co je to růstové světlo
Růstové světlo je takové umělé světlo, které pomáhá stimulovat fotosyntézu tam, kde nemá přístup k přirozenému osvětlení. Existuje několik různých typů pěstitelských světel: zářivky (CFL), vysokotlaká sodíková světla (HPS) a světelné diody (LED). Můžete je dostat ve specializovaných prodejnách či v e-shopech v širokém cenovém rozmezí – od 30 eur až po několik stovek. Osvětlení je cenově dostupné a může být přínosem nejen pro rostliny, ale také pro lidi. Pokud vyměníte žárovky ve stropním svítidle ve vaší koupelně za žárovky s plným spektrem, budete za spotřebu platit jen o něco více, o pár centů denně, než byste zaplatili za běžné žárovky. Celospektrální žárovky vám umožní vychutnat si lepší kvalitu přirozeného světla v koupelně a jsou osvědčeným receptem pro léčbu zimní deprese. Celospektrální CFL zářivky nedoporučujeme do hlavní svítilny, častějším vypínáním se totiž rychle opotřebují a když jsou blízko rostlin, dosáhnete lepších výsledků. Každou pěstitelskou žárovku však můžete umístit k rostlině, efektně ji podsvítit a získáte tak i efektní dekoraci. V případě bromeládů a epifytů může stačit osvětlení celého spektra asi 12 hodin denně. Pro rostliny s větší potřebou světla zvolte raději bodové osvětlení nepřetržitě nebo si nastavte časovač.

Správná teplota a vlhkost
Pokojovým rostlinám obvykle vyhovuje normální pokojová teplota, tedy 21 – 25 °C. Pokud jste spokojeni s teplotou vy, pravděpodobně bude také vaše rostlina. Problémem by mohlo být, pokud byste měli koupelnu příliš chladnou, tehdy by bylo třeba trochu přitopit. Hladina vlhkosti v koupelně během dne poněkud kolísá. Vlhkost se zvýší rychle a krátce, když se osprchujete. Naštěstí je to velmi prospěšné pro mnohé tropické rostliny, bromeliady a některé sukulenty v teráriích. U některých rostlin je dokonce třeba zajistit trochu více vlhkosti rozprašovačem vody.

Dracena sanderová – „Lucky Bamboo“
„Šťastný bambus“ je příjemným doplňkem do koupelny. Je levný a snadno dostupný v zahradních centrech, supermarketech či na čerpacích stanicích, snadno se pěstuje a má nízké požadavky na úroveň osvětlení. K jeho pěstování ani nepotřebujete půdu, stačí si koupit pár výhonků Dracaena sanderiana, vložit je do nádoby s kamínky nebo kuličkami a zalít filtrovanou nebo odstátou vodou. Vyměňujte vodu každý týden, abyste zabránili růstu plísní.

Kapradiny
Pravým kapradinám jako Slezinník (Asplenium), Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata) a Parohovec (Platycerium) se v koupelně při slabém osvětlení daří velmi dobře. Patří k nim i Asparágus Sprengerov, není to pravé kapradí, ale jeho vzhled mu dal jméno. Líbí se jim nepřímé, přirozené světlo, ale fungují také celospektrálním růstovém osvětlení. Kapradiny milují sprchování a budou si užívat vlhkost z každé vaší sprchy, ale také potřebují pravidelné zavlažování a ostřikování. Půdu udržujte vždy mírně navlhčenou, ne mokrou.

Aspidistra – „Domácí štěstí“
Aspidistra elatior je vynikající volbou, pokud jste notoricky známým zabijákem květin. Tato rostlina má ráda slabé osvětlení, dokáže tolerovat zanedbávaný režim zavlažování i teplotní extrémy. Může tolerovat extrémy (10 °C – 30 °C). Dlouhé listy podobné kopím občas otřete navlhčenou utěrkou, aby se zabránilo prachu, a poskytněte jí umělé světlo.

Aglaonema
Aglaonema je svěží rostlina s velkými listy s bílými nebo růžovými znaky. Tuto rostlinu často uvidíte v nákupních střediscích nebo kancelářích, jelikož je odolná, krásná a miluje kontrolované vnitřní prostředí. Je to tropická rostlina a vaše koupelna je pro ni tím pravým místem!

Difenbachie
Difenbachie upřednostňuje jasné umělé osvětlení a před přímým slunečním zářením potřebuje ochranu. Má také ráda vysokou vlhkost a trvale vlhkou dobře odvodněnou půdu. Chcete-li ve své koupelně bez oken vytvořit iluzi dobře osvětlené tropické scény, tato rostlina je ta pravá.

Dracéna
Dracenu najdete v květinářstvích ve více než čtyřiceti odrůdách. Má dlouhé štíhlé listy a je k dispozici v zelené, zeleno-kaštanové barvě a pestrých zbarveních. Tato rostlina je skutečným „pracantem“ jako zařízení pro čištění vzduchu do koupelen. Upřednostňuje umělé světlo před přirozeným světlem a daří se jí velmi dobře při vysoké vlhkosti, kterou byste očekávali v koupelně.

Filodendron
Má mnoho tvarů a velikostí. Velké i malé tropické rostlinky s nízkými nároky na péči mají lesklé zelené i pestrobarevné listy ve tvaru srdce. Všechny typy filodendronů dávají přednost důslednému, mírnému osvětlení, takže umělé osvětlení je tou nejlepší volbou. Potřebují také stabilní teplotu, takže koupelnu je třeba udržovat v rozmezí 24° až 30°C.

Tchýně jazyk
Tchyňčina jazyk nebo Sansevieria je velmi známou odolnou rostlinou. Tato pevná rostlina je hvězdou NASA z hlediska čištění vzduchu a toleruje všechny druhy zanedbávání. Daří se jí v úrovních osvětlení od nízkého po jasné nepřímé osvětlení. Velmi dobře snáší fluorescenční nebo růstová světla, různé úrovně vlhkosti a vyžaduje občasné zalévání.

Zamiokulkas – „ZZ Plant“
Zamioculcas zamiifolia je robustní jihoafrická rostlina, která dokáže tolerovat širokou škálu podmínek. Nelíbí se jí přímé sluneční světlo ani velmi hluboký stín, ale pokud jí poskytnete jakoukoli úroveň nepřímého nebo umělého světla, bude šťastná. ZZ je rostlina odolná vůči suchu, ale nejlépe uděláte, pokud ji důkladně zalijete, když se horní centimetr půdy vysuší. Pokud zapomenete a začne vám padat listí, dobře ji zalévejte a určitě se vzchopí.

Pieprovec magnoliolistý
Rodina rostlin rodu Peperomia má asi 1000 druhů a je již desetiletí oblíbená jako malá pokojová rostlina. Jedním z nejoblíbenějších druhů je Peperomia obtusifolia. Péče o rostliny je jednoduchá. Mají rádi vlhkost, vydrží nižší úrovně osvětlení a nemají rádi zalévání. Všechny jsou prakticky nezničitelné.

Kalatea
Kalatea se svými zabarvenými listy poskytuje poutavé pohledy v interiéru. Jednou z odrůd vhodných pro kulturu koupelen je Stromanthe amabilis, vhodná pro nezkušené pěstitele a perfektní v malých květináčích.

Réva Cissus rhombifolia
Révy vinné rostliny všech typů odvádějí neuvěřitelnou práci při čištění vzduchu. NASA je zařadila mezi špičkové rostliny, které pomáhají udržovat okolní vzduch bez bakterií a plísní. Rostlina Cissus rhombifolia s mnoha listovými formami je jednou z nejběžnějších pokojových rostlin. Révům a břečťanům se velmi dobře daří při zavěšení do košů nebo umístění na vysokou polici. Tyto rostliny mají rády mírně přirozené nebo umělé světlo.

Zelenec chocholatý
Spider plant, pavoučí rostlina, také dosáhla vysoké skóre od agentury NASA, pokud jde o čištění vzduchu. Zjistilo se, že tato atraktivní rostlina odstraňuje formaldehyd z ovduší. Zelenec je dostupný v atraktivní zelené a světle zelené barvě se žlutými pruhy. Dokáže dobře prosperovat při normální vlhkosti a slabém osvětlení, při příliš malém světelném zdroji se ovšem nerozrůstá.

Potosovec zlatý
Potosovec je známá rostlina podobná břečťanu, která je k dispozici v různých barvách listů od světlé zelené až po atraktivní žlutou barvu. Tato členitá rostlina roste rychle a bujně z řízků, můžeme ji vidět ve školních učebnách i na kuchyňských parapetech. Koupelna je pro ni ideálním prostředím. Miluje nízké osvětlení, dostatečnou vlhkost a relativně stabilní teplotu.

Begonie
Begonie jsou pokojové rostliny, které nepotřebují světlo a jsou perfektní volbou pro koupelnu bez oken, neboť upřednostňují zářivkové nebo celospektrální umělé světlo před přirozeným světlem. Líbí se jim také dostatečná vlhkost a mohou vyžadovat rozprašování vlhkosti, i když jsou uchovávány v koupelně.

Orchideje
Orchideje jsou skvělé rostliny, které nevyžadují žádné slunce a jsou nepochybně elegantní a šokující snadno udržovatelné. Orchideje mají rády nepřímé sluneční světlo nebo umělé světlo. Protože ocení vyšší úroveň vlhkosti (50% až 75%), jsou tyto krásky dokonalou volbou vedle vašeho umyvadla nebo na boku vany.

Lopatkovec
Lopatkovec je další krásnou a elegantní rostlinou, která skvěle filtruje chemikálie v ovzduší. Hodí se mezi koupelnové rostliny a je poměrně velký, takže může být umístěn také na podlaze. Má rád nepřímé sluneční nebo umělé světlo. Doporučuje se rozprašování vlhkosti.

Tilandsie, bromélie a epifyty
Epifytické rostliny jsou také dobrými kandidáty pro vlhkou koupelnu s nízkou až střední intenzitou osvětlení. Tyto rostliny nepotřebují ani půdu, v přírodě se vážou na stromy velmi mělkými kořeny a získávají veškerou svoji vlhkost a výživu z okolního vzduchu. Proto potřebují dostatečnou vlhkost a denní poprašování vlhkostí. Malé bromélie se mohou v koupelnách umístit do nástěnných rámů nebo do otevřených visících terárií. Tyto rovníkové rostliny jsou spokojeny s přibližně 12 hodinami filtrovaného světla denně a stálou teplotou asi 20 °C.

Aloe Vera
Aloe Vera je vynikající rostlinou do domácnosti. Je atraktivní a užitečná, má ohromné ​​léčivé vlastnosti a může se používat při poraněních, modřinách či spálené pokožce. Existuje několik různých odrůd této rostliny, všem se daří při slabém osvětlení. Jejich spotřeba vody je tak nízká, že jim stačí čerpat jen vlhkost ve vzduchu.

Haworthia
Haworthia je jihoafrický rod sukulentních rostlin s nízkou potřebou světla, který obsahuje více než sedmdesát druhů. Vyžadují málo vody a jsou ideálními kandidáty do terárií ve vlhkém prostředí s omezeným prostorem. Podobně jako rostliny Aloe i sukulenty Haworthia dokážou dobře získat vodu z vlhkého koupelnového vzduchu.

- Reklama -pr článek

Latest articles

Další články autora

- Reklama -časopis