Cork House – prototyp nové generace domů z korku

Závod o nejčistší a nejšetrnější stavební materiál pokračuje dále. Ke konkurenci se už dříve přidal korek. Loni se z něj dokonce podařilo postavit plnohodnotný rodinný dům, který by mohl být jakýmsi prototypem nové generace domů z korku.

Uplatnění korku v interiéru či při vybraných stavebních úkonech není žádnou novinkou. Jeho využití v podobě plnohodnotného materiálu vhodného pro výstavbu domů však bylo ještě donedávna jen snem. Ten se ale díky projektu Cork House z anglického Berkshire podařilo změnit ve skutečnost.

V hlavní roli cihlové bloky z korkových granulí
Splnění tohoto odvážného snu předcházely roky práce. Trojice architektů a designérů pod vedením Matthewa Barnetta Howlanda začala pracovat na vývoji bloků z korkových cihel již v roce 2014. Tyto bloky vznikají z korkových granulí, které se po tepelné úpravě změní na pevný a ucelený stavební systém použitelný při výstavbě stěn i příček. Na Cork House o celkové výměře 44 m² se takových korkových bloků využilo až 1268.

Minimální uhlíková stopa, bez lepidel a omítek
Tento druh cihel má v porovnání s jinými materiály řadu výhod. Kromě toho, že se jedná o čistě přírodní materiál s minimální produkcí uhlíku, je třeba vyzdvihnout schopnost cihel do sebe zapadnout, podobně jako lego. Tím se výstavba stěn obejde bez malty nebo lepidel potřebných pro jejich spojování. Nezbytné nejsou ani omítky, protože korkové stěny vypadají dost dobře i bez nich.

Snadno demontovatelná a recyklovatelná stavba
Právě možnost výstavby z cihlových bloků, které není třeba lepit ani jinak spojovat, činí tento dům zcela rychle a snadno demontovatelným. Při demontáži se zároveň neprodukuje odpad a všechny zachovalé nepoškozené cihly lze bez jakýchkoli problémů recyklovat. Materiál se tak vyznačuje vysokou mírou udržitelnosti a šetrnosti vůči životnímu prostředí i peněžence.

Jak to vypadá uvnitř interiéru korkového domu:

  • do domu se vstupuje kolem terasy, která slouží jako předpokoj
  • prostorný obývací pokoj je spojen s otevřenou kuchyní
  • ke zhotovení nábytku se použilo dubové a smrkové dřevo
  • korkové stěny ladí se světle hnědými dřevěnými podlahami
  • střecha je řešena systémem pěti propojených pyramidek

Cork House je jasným důkazem toho, že korek si může získat ve stavebnictví stabilní místo. Popracuje-li se na zlepšení jeho vlastností, již brzy by mohl být užitečný při výstavbě dalších domů, případně i jiných staveb tohoto druhu.

- Reklama -pr článek

Latest articles

Další články autora

- Reklama -časopis