Tyto stavební úpravy dělají nejčastěji – co je při nich třeba ohlásit

Pokud se chystáte rekonstruovat něco ve svém bytě a nechcete riskovat anonymní udání na stavebním úřadě a pokutu, měli byste vědět, které úpravy je třeba ohlásit, které ne a kdy potřebujete i stavební povolení.

Dobré vztahy se sousedy
Stavební úpravy ve vašem bytě se nejvíce dotknou vašich sousedů, kteří budou muset strpět zvýšenou hlučnost a prašnost ve společných prostorách. Přestože vám zákon žádnou povinnost oznamovat sousedům stavební práce v bytě neukládá, je to vůči nim základní projev slušnosti, a také cesta, jak si zbytečně nepokazit vztahy a usnadnit si celý průběh rekonstrukce.

Je dobré vyhnout se stavebním pracím v nočních hodinách či o víkendu, ty mohou nést vaši spoluobčané nejtěžší. Vyvěste ve společných prostorách na výtah, vchodové dveře nebo na chodbě oznámení o zahájení stavebních prací ve vašem bytě. V krátkosti se omluvte za snížený komfort, zvýšený hluk a prašnost během doby rekonstrukce. Můžete přidat také telefonní číslo, na kterém vás mohou v případě dotazů kontaktovat. Dejte si pozor na nepořádek ve společných prostorách, jako je vstup do vchodu, výtah a pod. Firma by měla nepořádek vždy po sobě uklízet.

Nejčastější stavební úpravy v bytech
Nejčastěji se setkáváme s drobnými úpravami v bytech, které se řadí mezi běžné udržovací práce. U nich nemusíte ohlásit nic. Které jsou to?

Výměna oken – nepotřebujete při ní stavební povolení ani ohlášení stavby za předpokladu, že neměníte rozměr oken a dělení oken. V případě, že měníte strukturu a rozložení oken nebo měníte celkový vzhled stavby, však potřebujete stavební povolení.

Výměna elektrických rozvodů v bytě – jde také o udržovací práce, ale budete potřebovat provedení odborné zkoušky a vydání revizní zprávy.

Malířské a natěračské práce a výměna zařízení, výměna kuchyňské linky, vany, vestavěné skříně – ani k těmto pracím není vyžadována ohlašovací povinnost.

Rekonstrukce koupelny a záchodu – jde-li jen o odstranění umakartového jádra a vyzdění nových příček, při kterém se nemění dispozice místností, nemusíte rekonstrukci ohlašovat na stavebním úřadě. Budete-li však měnit rozměry koupelny, případně ji plánujete propojit se záchodem, budete potřebovat posudek statika a stavbu musíte ohlásit na stavebním úřadě.

Montáž klimatizace – ohlášení ani stavební povolení nepotřebujete. Pokud však plánujete venkovní jednotku namontovat na fasádu bytového domu, je třeba mít souhlas nadpoloviční většiny vlastníků bytů. Hluk při provozu klimatizace může vaše sousedy omezovat, kondenzát z ní může zašpinit fasádu domu. Jiná věc je, když klimatizaci umístíte na balkon – tehdy souhlas sousedů nepotřebujete.

Zasklení balkonu a lodžie – je zapotřebí alespoň ohlášení stavebnímu úřadu, který posoudí vhodnost použitého systému. Některá města mají v nařízeních určena, z hlediska architektonického ztvárnění vnějších fasád a budov, jaký systém použít. Snadno se tak může stát, že na zasklení bez rámových systémů bude postačovat ohlášení stavby, ale na jiný systém budete potřebovat stavební povolení.

Zvětšení dveří – minimálně musíte stavbu ohlásit a předložit statický posudek. Pokud však plánujete vyříznout nový dveřní otvor do nosné konstrukce, bude zapotřebí i stavební povolení.

Jak ohlásit drobnou stavbu
Na ohlášení úprav je třeba vyplnit předtištěný formulář stavebního úřadu na městském úřadě. Spolu s ním je vhodné předložit souhlas předsedy Společenství vlastníků bytů, popřípadě správce. Někdy musíte také doložit vyjádření statika (např. spojujete-li WC a koupelnu). Po ohlášení rekonstrukce je třeba počkat na vyjádření stavebního úřadu. Ten má na vyjádření standardních 30 dní a může vyjádřit námitky a nařídit vám potřebné stavební povolení. Pokud nemáte v ruce vyjádření stavebního úřadu, raději rekonstrukci nezačínejte. Ohlášenou drobnou stavbu následně po dokončení kolaudovat nemusíte.

Kdy je třeba stavební povolení
Povolení od stavebního úřadu potřebujete, zasahujete-li do nosných stěn stavby a může to ovlivnit statiku stavby nebo měníte dispoziční řešení a výměru jednotlivých pokojů. Také se vyžaduje, měníte-li účel používání bytu nebo přistavujete-li, měníte a realizujete velké stavební úpravy. Vyřídit stavební povolení je pro silné povahy, které mají dostatek nervů a času. Před každým podáním doporučujeme navštívit nejbližší stavební úřad a poradit se přímo u nich. Stavební úřady fungují totiž dost autonomně a dokud na jednom byste nepochodili, jinde jsou více flexibilní.

Poplatky za stavební povolení a ohlášení drobné stavby

poplatek za ohlášení drobné stavby je 10 €,
cena pro stavební povolení při rekonstrukci domu nebo bytu je 23 €,
statický posudek od autorizovaného statika je dle náročnosti práce od 20 do 250 €.
Pokuty za rekonstrukci bez stavebního povolení a ohlášení

- Reklama -pr článek

Latest articles

Další články autora

- Reklama -časopis