Víte, jak topit na chatě? Vytápění chat od A do Z

Výlety na chatu či chalupu nemusí být pouze letní záležitostí. Vaše oblíbené místo k odpočinku můžete používat ve všech ročních obdobích, podmínkou však je přizpůsobit je celoročnímu užívání. Jaké zvolit řešení, které zajistí optimální teplotu uvnitř budovy? Jak nejlépe vytopit chatu?

Vytápění chaty – nutnost nebo zbytečný doplněk?

Vytápění chaty se mnoha lidem zdá zbytečné, zvláště pokud v ní tráví čas převážně v letních měsících. Za zmínku však stojí, že tento typ zařízení lze plnohodnotně využívat i v zimních měsících, jsou-li tomu přizpůsobena.

Dokonce během letních nocí není neobvyklé, že teplota není tak vysoká, jak se očekávalo. Tzn. i pokud neplánujete jezdit na chatu v zimě, i tak se může vytápění hodit. Jde sice o další výdaj, ale výrazně zvyšuje komfort pobytů nezávisle na ročním období.

Pro vytápění chaty se však nejčastěji rozhodují lidé, kteří tam tráví víkendy po celý rok. Kdo by nechtěl uniknout z velkoměsta a na pár dní si odpočinout v malebné oblasti zapadané sněhem? Se správnými řešeními to bude možné i během chladných zimních týdnů.

A co víc, chata je také dobrým místem pro pořádání různých typů rodinných setkání nebo zimních dovolených. Mnoho důvodů k oslavám vždy připadá na podzim, zimu a jaro, takže stojí za to postarat se o vytápění vaší konstrukce, aby žádný z hostů nezmrzl.

Jak zvýšit účinnost vytápění chaty?

Než se rozhodnete, jaký topný systém si vybrat pro svoji chatičku, měli byste se postarat o izolaci konstrukce. Rezignace na toto řešení může vést k tomu, že z místností začne unikat i 30-40 % tepla.

Jedná se o velmi velké ztráty, které mohou nejen znepříjemnit pobyt v dané chatě, ale také zapříčinit astronomické účty za vytápění. Pokud se tedy chcete v dané konstrukci na podzim či v zimě zdržet, je dobré investovat do jejího zateplení. Tím spíše, že tepelná izolace funguje i v létě, jelikož chrání interiér před nadměrným ohřevem slunečním zářením.

Jak izolovat letní dům?

Minerální vlna funguje dobře v dřevěných domech. Tepelnou pohodu zajistí i těsná okna a dveře, které účinně snižují tepelné ztráty, v opačném případě se do místnosti může rychle dostat studený vzduch. Konstrukce mohou být vybaveny okny z PVC, ale i zateplenými venkovními dveřmi, díky kterým bude vytápění chaty ještě efektivnější.

Kamna a komín – klasické řešení používané chatách

Pokud chcete zajistit požadovanou teplotu v chatě v každém ročním období, musíte zvážit instalaci izolovaného komína z dvouplášťových trubek s obsahem minerální vlny. Díky ní bude možné odvádět spaliny z interiéru objektu bez ohledu na zvolený krb.

Toto řešení nevyžaduje přítomnost cihlové trubky nebo základu. Bez obav jej lze namontovat venku ke stěně letního domu nebo k jiným zařízením.

Za zmínku stojí, že izolované komíny jsou odolné vůči nepříznivým povětrnostním vlivům a jsou nehořlavé, což zvyšuje bezpečnost členů domácnosti.

Jak vytápět chatu s izolovaným komínem?

Izolovaný komín slouží k odvodu spalin vznikajících při použití těchto paliv: dřevo, uhlí, jemné uhlí a další pevná energetická paliva. Je však třeba připomenout, že tento typ řešení je vhodnější tehdy, když je střecha chaty pokryta bitumenovým šindelem, nikoli kovovými taškami. Navíc samotný komín není zodpovědný za vytápění. Za tímto účelem je nutné instalovat volně stojící kamna.

Pokud do něj nainstalujete speciální krbovou vložku zvyšující účinnost popsaného řešení, pobyt v chatě si ještě více zpříjemníte. Je možné použít i systém, který zajistí rovnoměrné rozložení tepla po celé konstrukci.

Volně stojící kamna mohou pomoci při vytápění chatek s malými plochami.

Díky izolovanému komínu dokážeme během krátké doby zvýšit teplotu v dané místnosti. Navíc v chatě skvěle fungují jako dekorativní prvek.

Bez ohledu na to, zda se zaměříte na klasický krb nebo kamna, je třeba pamatovat na to, že kamna vyžadují neustálé přikládání správného množství paliva, aby mohla bezchybně fungovat a poskytovat požadovaný tepelný komfort.

Elektrické radiátory na chatě – proč byste si je měli vybrat?

Na elektrické vytápění se spoléhá mnoho lidí, kteří tráví značnou část svého volného času v chatkách. Proč? Výhodou tohoto řešení je především fakt, že je samoobslužné. V tomto případě nemusíte pamatovat na pravidelné přikládání dřeva do kamen – díky elektrickým topidlům bude teplo ve všech místnostech. Je to dobré řešení především pro lidi, kterým vadí, že kamna vytápí hlavně jednu místnost.

Jak vytopit letní dům a nepřeplatit?

Elektrický ohřívač je také výbornou volbou pro každého, kdo chce optimalizovat náklady na vytápění. Toto moderní řešení umožňuje zadat teplotu, na kterou mají být vytápěny jednotlivé místnosti, a uvést dobu, po které se mají radiátory vypnout.

Navíc je díky tomuto typu instalace možné rychle vytopit studené místnosti, například po příjezdu do rekreačního domu po dlouhé nepřítomnosti. Stojí za zmínku, že mnoho lidí kombinuje dvě popsaná řešení, například umístí kamna do obývacího pokoje a rozhodne se nainstalovat elektrická topidla do ložnice nebo koupelny.

Zvážit můžete také pořízení tepelného čerpadla, nicméně zde se jedná o řešení s velkou vstupní investicí v porovnání s ostatními popisovanými.

Jak je vytopit chatu alternativními způsoby

Dalším způsobem, jak zajistit osobám trávicím čas na chatě tepelnou pohodu, je plynové vytápění. Pokud nechcete stavbu připojovat k plynové síti, můžete investovat do přenosného plynového sporáku, v tomto případě je však nutné pamatovat na pravidelnou výměnu plynové láhve.

Na chatě může dobře poslouží i podlahové vytápění.

Příjemné teplo mohou do vybraných místností rozvádět také olejové radiátory, které budou zejména v zimním období doplňkovým prvkem topné instance.

Shrnutí

Je tedy potřeba vytápění rekreačního domu?

Vytápění chaty může být nezbytné, pokud v něm hodláte trávit volný čas i v chladnějších ročních obdobích.

Mohou být elektrické radiátory instalovány v dřevěné chatě?

I v chatce ze dřeva bude fungovat elektrické vytápění, které zajistí optimální teplotu ve všech místnostech.

Jak vybrat správné vytápění na chatu?

Před výběrem správného řešení se nejprve vyplatí zvážit vaše potřeby. Typicky se v tomto typu stavby instaluje elektrické vytápění nebo se instalují kamna či krb.

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialista

- Reklama -pr článek

Latest articles

Další články autora

- Reklama -časopis