Možnosti využití dešťové vody v domácnosti

Nelze pít, ale možností jejího využití je hned několik. Navíc na rozdíl od klasické vody z vodovodu za ni nemusíme platit a alespoň malou měrou pomůžeme planetě. Řeč je o dešťové vodě, která se dá v domácnosti zužitkovat i těmito způsoby.

Při praní
Obavy z využití dešťové vody při praní vyvracejí několik studií. Podle nich je množství bakterií v dešťové vodě neškodné a jen nepatrně větší než v běžné pitné vodě. Plusem je také měkkost vody, díky které není nutné používat tolik pracího prášku.

Ke splachování WC
Právě tvrdost chlorované vody patří k hlavním příčinám vzniku vodního kamene. Využitím dešťové vody ke splachování tak značně snižujeme riziko jeho vzniku ve WC. Zároveň tím šetříme pitnou vodu a snižujeme finanční náklady na její spotřebu.

Při úklidu
Mytí podlahy nebo jiné úklidové práce rovněž nevyžadují pitnou vodu. Ta dešťová si tak nachází další formu využití, jejímž výsledkem je citelná úspora. Kromě zužitkování v domácnosti si jí můžeme pomoci například při mytí auta na dvoře.

K zavlažování pokojových květin a zahrady
Plusy dešťové vody nacházejí uplatnění i při zalévání pokojových květin nebo zahrady u domu. Voda není slaná ani upravená chlórem, což zeleni dost prospívá. Problémem se však stává zavlažování takovou vodou v oblastech známých kyselými dešti.

Co budeme potřebovat
V první řadě optimální množství srážek. Teprve poté můžeme mít užitek z instalace nádrže, která nám umožní zachytit a uskladnit dešťovou vodu v zásobníku. Typů nádrží je několik, což platí io materiálech, ze kterých se vyrábějí. Ať už sázíme na podzemní nebo nadzemní nádrž, důležité je mít v budově dvojí rozvody vody. Směrodatný je také materiál okapu a střešní krytiny. V případě toxických materiálů jako asfalt nebo eternit je riziko znečištění vody mnohem vyšší.

Rada na závěr: Delší nevyužívaná voda v zásobníku není z hygienických důvodů vhodná. V takovém případě se doporučuje nádrž vypustit a počkat na její další naplnění. Pozor je třeba si dát i na znečištění vody listím, které by mohlo ucpat přítok.

- Reklama -pr článek

Latest articles

Další články autora

- Reklama -časopis